CO NOVÉHO SE UDÁLO VE SVĚTĚ MARKETINGU ZA LETOŠNÍ LÉTO?

Dnes je 2. září a školáci se pomalu a jistě vrací do lavic. Co se týče marketingu tak většina firem začala plánovat kampaně a jiné marketingové aktivity na letošní podzim. Spousty firem také dnešním dnem končí volnější letní pracovní program, jelikož doba letních dovolených je již za námi. A co nového si pro nás během léta připravili největší světové společnosti?

Největší pozornost, co se týká aplikací, získala hra Pokémon GO. Nedalo se si během léta nevšimnout lidí pobíhajících po ulici a zírajíc do svých chytrých telefonů. Tato aplikace se za velmi krátkou dobu stala hitem a dá se říct, že do určité míry udělala pro pohyb dětí daleko víc než nespočet vládních programů po celém světě. Hra se dokonce stala nejvirálnější aplikací v historii USA, kde počet denních uživatelů již předčil návštěvnost sociální sítě Twitter.SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Největší pozornost z operátorů si během léta získal Vodafone a to díky spuštění volání přes Wi-Fi a LTE. Na vývoji a testování Vodafone úzce spolupracoval se společností Samsung. Pro volání přes Wi-Fi stačí pouze pokrytí místa signálem Wi-Fi. Co se týče LTE je nutné mít SIM kartu vydanou po 1.7. 2013.

Dalším zajímavým výzkumem, byl ten od společnosti Seznam, který přichází s informací, že 12 lidí ze sta běžně nakupuje přes mobilní telefon. Z dat také vyplynulo, že toto počínání je bližší mužům než ženám. Narůstající význam chytrých telefonů také potvrzuje také trend mobilní reklamy u služeb společnosti Seznam.cz. Stejně tak internetová televize Stream.cz, zaznamenala nárůst kliknutí na videoreklamu před pořady z mobilů než z klasických počítačů.

Velkou novinkou v sociálních médiích bylo uvedení Storie od Instagramu. Dá se říct, že v této službě Instagram okopíroval Snapchat. Storie umožňuje uživatelům Instagramu sdílet jakékoliv moment všedního dne, které budou dostupné 24 hodin, ve zvláštním feedu.

Se zajímavým průzkumem přišla společnost ZenithOptimedia, která provedla průzkum ve 41 zemích mapující skutečnost, kolika reklamám je denně průměrný obyvatel daného státu vystaven. Nejvíce reklamám denně je vystaven obyvatel Singapuru a to 363 reklamám, a to už je vskutku velké číslo. Naopak nejméně reklamám jsou vystavení Indové, ti denně registrují 8 reklam. Dospělý Čech je v průměru vystaven 37 reklamám denně.

Většina z nás jistě v létě s napětím sledovala soupeření na Letních olympijských hrách v brazilském Riu. Z pohledu marketingu si nemůžeme odpustit dvě významné kampaně, které právě s letošní olympiádou byly spojeny. První z nich je kampaň společnosti Samsung Electronics Australia (oficiální sponzor LOH), ta představila kampaň s názvem „Do What You Can´t“ (Dělej, co nemůžeš.) V jednotlivých videích představila obdivuhodné australské sportovce, kteří se účastnili olympijských a paralympijských her, každý z nich má svůj vlastní příběh a vlastní bariéru, kterou musel překonat. Druhou kampaň představila společnost Nike. Společnost byla oficiálním partnerem OH, největší konkurent Adidas se po blamáži v Londýně o post oficiálního sponzora ani neucházel, mimo to byla společnost Nike také oficiálním partnerem také dvou nejsledovanějších týmů, amerického a domácího brazilského. Nike se ovšem svým partnerstvím moc nechlubil, naopak spíše pokračoval v taktice ambush marketingu. Ve svých početných olympijských spotech ze série Unlimited olympiádu prakticky nezmiňuje. Nike se opět soustředil na to, aby barevnost bot vyčnívala nad všemi ostatními. Základem se stala opět barva Volt (neonově žlutá), doplněná o dotek neonově růžové v zádní části bot. Nepřehlédnutelnost těchto bot byla všudypřítomná. Upřímně kdo z vás si těchto bot nevšiml?

Největšími novinkami těchto dnů je, že Facebook znovu napodobuje Snapchat a spouští možnost vertikálních videí ve feedu. Horkou novinkou je také nová kampaň společnosti Mc´Donald a vybraných pražských restaurací. V termínu od 30. srpna do 12. září povedou kampaň na přilákání turistů na klasickou českou kuchyni, zároveň se vzkazem, že pokud už české kuchyně stačilo, je tu Mc´Donalds. Kampaň bude probíhat formou reklamních nosičů v zastávkách pražského MHD.

Během horkých letních dnů se toho v marketingu odehrálo mnoho. My jsme se pro vás snažili shrnout to nejpodstatnější. Věříme, že vás článek zaujme a přinese vám spousty nových informací ze světa marketingu.

Uložit odkaz do záložek.